ÇOCUKLAR NEDEN OKUL FOBİSİ YAŞARLAR? - Tamgun.netTamgun.net

5 Mart 2021 - 07:31

ÇOCUKLAR NEDEN OKUL FOBİSİ YAŞARLAR?

“Hiç hayal ettiğim gibi olmadı, oysa henüz doğmadan önce başlamıştık çocuğumuzun eğitim hayatı üzerine planlar yapmaya ama gerçek hayat planlarımızdan uzak oldu” dediğinizi duyar gibiyim. Sevgi ile şarkılar söyleyerek okula gideceğini düşlediğiniz yavrunuz neden okul fobisi yaşıyor olabilir?

ÇOCUKLAR NEDEN OKUL FOBİSİ YAŞARLAR?
Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 12:03

81 views

Okul fobisinin kaynağı genellikle anneden ya da anne yerine geçen bakımı üstlenmiş kişiden ayrılma korkusudur. Ayrı kalma kaygısı anne -babada varsa çocuk bunu öğrenmiştir, tüm çocuklar sakinlik üzerine doğar ve biz kendi telaşlarımız kaygılarımız ile onların biyolojik ritminin hızını göz ardı ederek zaman tanımayışımız ile yaradılış özelliğini bozar ve kaygılı itiraz eden gücünü aşan yükler yüklendiğini hisseden kimlikler olmasını sağlarız. Kişiliği etkileyen tüm olumlu ve olumsuz duygular duyguların doğurduğu tavırlar öğretidir hiç bir çocuk olumsuz duygu ile dünyaya gelmez.  

Duygusal tatmine ulaşmamış olan çocuklar ve 0-2 yaş döneminde güvenli bağlanmayı sağlayamamış olan çocuklar, kendi yokluğunda anne-babasına bir şey olmasından ya da kendisini terk edip gideceklerinden endişe eder.

Ailede bağlılığı öneriyorum ısrarla ama bağımlığı değil! Bağlı olmak ile bağımlı olmanın ayırımını yapmış her aile öz güveni gelişmiş çocuklar yetiştirir. Bağlı olmak mı bağımlı olmak mı? Bu ayrımı iyi yapmak önceliklidir. Anne babaya bağımlı yetişmiş çocukların öz güveni gelişmemiş olacağından okulda kendilerini yalnız ve yetersiz hissedebilir ve buda korkmalarına neden olabilir.

Çocuk bağımsız davranış kalıplarını geliştirmemiş ise okulda tek başına olduğunu düşünerek güvende olmadığını düşünerek korkabilir.

Okul korkusu geliştiren çocuklar, genellikle başarı kaygısı olan, uslu diye tabir edilen, uyumlu, aşırı onay bekleyen çocuklardır. Bu kişilik özelliklerine sahip çocuklarda tetiği çeken bir etken süreci başlatabilir. ( Ailede hastalık, birinin kaybı, sosyoekonomik yetersizlikten doğan aile krizleri, aile yeni katılan bir kardeş, göç, taşınma, okul veya öğretmen değişikliği, okulda onurunu, bedenini tehdit eden bir durum vb gibi)

Sıraladığım bu nedenlerden de anlaşılacağı gibi erken çocukluk döneminde sürekli yetişkin desteği almış, sorumluluk verilmemiş çocuklar stresle ve yeni durumlar ile baş edebilme konusunda yetersiz kalır bu alanda yaşam becerilerini geliştiremedikleri için okul fobisi yaşamaları kaçınılmaz olur.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklar tatsız bir sürpriz olarak ilk günler karşınıza çıkar ve zorlu bir sürece girersiniz, elbette tüm olumsuzluklarda olduğu gibi bu olumsuzlukta hiç bir şeyin sonu değildir. Okul fobisinin sonuçları ve tedavisi için kolları sıvama vaktidir. Çocuklar doğru bir yaklaşım ile kaybettiklerini yeniden kazanabilirler ve doğruyu hızla öğrenebilirler. Bunun için tutarlı ve samimi olmak yeterlidir. Çocuğunuza aile, öğretmen ve çocuk üçgeninde okulu sevdirebilir,  güven duymasını sağlayabilir, istikrarlı bir yaklaşım ile okula sevgi ile şarkılar söyleyerek gitmesini sağlayabilirsiniz.                                                                                                 

Nalan SOYSAL