KENDİ TARİHİNİ SEVMEK - Tamgun.netTamgun.net

11 Ekim 2021 - 18:27

KENDİ TARİHİNİ SEVMEK

KENDİ TARİHİNİ SEVMEK
Son Güncelleme :

07 Ekim 2019 - 10:19

1.821 views

Gerçekten Türklüğünü yüreğinde , kanında hisseden herkes Türklüğü ile gurur duyar. Bunu hissetmeyen birilerinden de bu gurur duygusunu beklemek abestir. Kadim tarihimiz inanılmaz kahramanlık, adalet ve insanlık öyküleri ile doludur. Belki tarihinde esir ve köle olmayan tek millet Türklerdir. Savaşlardaki bireysel esaretten bahsetmiyorum, toplum olarak düşünün… Bu yüzden Türkler doğan çocuklarına tarihlerinden birçok ismi layık görmüşlerdir. Her isminde kendine has öyküsü vardır.

Mesela Asena…

ASENA : Türk mitolojisi ile ilgili kaynaklarda, dişi kurdun doğurduğu erkek çocuklardan birisidir. Aşina, Zena, Asen, Şunnu gibi isimlerle anılan sülalenin, bu dişi kurttan türediğine inanılır. Asena efsanesinin birbirinden farklı şekilleri bulunur. Bu efsanenin en eski hali Antik Çin kaynaklarında Tü’küe halkının türeyişini anlatan efsasinde rastlanır. 

Bu efsaneye göre; Hiung-nu’ ların bir uzantısı olan Tü’küe kavmi,

hükümdar soyundandır ve ismi A-Se-Na’  dır. Bu soy, kendine ayrı bir ordu kurar ve daha sonra komşu bir kavmin yenilgisine uğrar. Bu yenilgi sonucunda tüm kavim katledilir. Ama 10 yaşında bir çocuk, hayatta kalır. Kimse bu çocuğu öldürmeye cesaret edemez ve ayaklarını keserek bir bataklığa atarlar. Bu bataklığa ise bir dişi kurt gelir ve çocuğu etle beslemeye başlar.Çocuk büyüdüğünde ise dişi kurtla çiftleşir ve kurt gebe kalır. Bu sırada düşmanların kralı, çocuğun yaşadığını öğrenir ve öldürmeleri için adamlarını gönderir. Çocuğu öldürmeye gelen adamlar, dişi kurdu görünce öldürmek istemezler. Dişi kurt, Turfan’ın kuzeybatısında bulunan bir dağın zirvesindeki mağaraya kaçar. Mağaranın içinde ise uzun otlarla kaplı, etrafı dağlarla çevrili bir ova vardır. Dişi kurt burada 10 oğlan çocuk doğurur. Bu çocuklar büyüyünce dışarıdan kadınlar alırlar ve soylarını kurarlar. Çocukların her biri ayrı bir soy adı alır ve birisi de A-Se-Na olur.

Başka ne isimler var?

ÜLGEN: Türk mitolojisinde İyilik Tanrısı.

MERGEN: Türk mitolojisinde Akıl Tanrısı.

UMAY: Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü.

-GÖKHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Gökyüzü Kağanı’dır.

DAĞHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Dağ Kağanı’dır.

DENİZHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Deniz Kağanı’dır.

GÜNHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Güneş Kağanı’dır. Gün Han’dan türeyen boylar arasında en bilineni, Kayı Boyu‘dur.

AYHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Ay Kağanı’dır.

YILDIZHAN: Türk ve Altay mitolojisinde Yıldız Kağanı’dır.

Daha öyle çok örnek var ki… Yalnız çocuklara tarihimizden isimler verirken, onların herşeyi idrak etmeye başladığı zamanda isimlerinin anlamını ve öykülerini güzelce anlatmayı ihmal etmemeliyiz. İsim, yaşam boyu kişinin psikolojisine güç veren en önemli etkenlerdendir. İsim derken Barbaros ismini çok severim, erkek çocuğuna yakışan bir isim… Her ne kadar Latinceden gelse de… BARBA-ROSSA yani KIZIL SAKAL… O zamanın Avrupalıları korkularından bu ismi öngörmüşler Hayreddin Paşamıza….

Size Akdeniz’de Osmanlı’nın güçlü etkisini hatırlatacak yaşadığım bir anımı anlatayım:

Tunus‘un Dar Jerba adasına mühendis arkadaşlarımla Libya‘dan ziyarete gitmiştik. Çok şirin ve modern bir turistik Arap adası… Orada bize adanın batısında Homm Shouk isimli köyü ziyaret etmemizi önerdiler bizde kaçırmadık. Sahil kenarında bir küçük köy… Köyün girişin de bir kale… Merak ettik… Kalenin girişinde ne yazıyordu dersiniz? MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜZESİ… Akdeniz’in dalgaları kalenin dış duvarlarına vuruyordu. Gittiğimizde tatil günü olduğundan müze kapalı idi. Müzenin girişinde bakır levhalar üzerine Arapça – Türkçe ve Fransızca yazılmış bir tarihçe vardı ve şunlar yazıyordu:

BU BİR TÜRK KALESİDİR VE 16. YÜZYILDA TUNUS’U KURTARAN OSMANLI TÜRKLERİ TARAFINDAN YAPILMIŞTIR. KALENİN EN YÜKSEK KULESİNİN ADI ‘ÖLÜM KULESİ’ OLARAK TARİHE GEÇMİŞTİR. NEDENİ SEFERE AÇILAN OSMANLI DONANMASI SADECE 3500 ASKERİ BU KALEDE BIRAKMIŞTI. BUNU FIRSAT BİLEN İSPANYOLLAR ÇOK BÜYÜK BİR ORDU VE SAVAŞ GEMİ FİLOSU İLE BURAYA SALDIRMIŞTI; YERLİ HALK KORKUDAN İÇERİLERE ÇÖL TARAFLARINA KAÇMIŞTI; ANCAK ALLAH YARDIM ETMİŞ VE GEMİLER KIYIYA YANAŞAMAYINCA ÜZERİNDEKİ ZIRHLARI İLE JERBA’NIN SIĞ SULARINDA YÜRÜYECEĞİNİ ZANNEDEN İSPANYOLLAR ANİDEN ÇIKAN FIRTINA VE SAĞANAK YAĞMURLA KIYIYA VARMADAN TELEF OLMUŞLAR ULAŞANLAR İSE OSMANLININ KILICININ TADINA BAKMIŞTI. BİRKAÇ GÜN SONRA KÖYE DÖNEN HALK; KULENİN ÜZERİNDE YÜZLERCE KESİK İSPANYOL KAFASI GÖRMÜŞTÜ O YÜZDEN ÖLÜM KULESİ ADI LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜ. 3500 İSİMSİZ KAHRAMAN BİNLERCE İSPANYOLU ÖLDÜRMÜŞ VE ESİR ALMIŞ VE 100’ E YAKIN GEMİLERİNİ TELEF ETMİŞTİ…

Orada yaptığımız konuşmalarda Tunuslular her fırsatta Türk hayranlığını bize anlattılar.Bize hiç çekinmeden evlerinin kapılarını açtılar ve evlerinde yaşayan Osmanlı kültürünü gösterdiler. Bu sevgiyi tüm Kuzey Afrika ülkelerinde görebilirsiniz. Birçok şehrinde Barbaros’un  ve kardeşlerinin adı verilmiş yerler, yollar, meydan ve dikilmiş heykeller var. İşin tuhafı bazı aklı evvel Fransızlar, Barbaros Hayreddin Paşa’yı, Osmanlı padişahının gazabından kaçarak Fransa’ ya sığınan ve onlar için çalışan bir amiral olduğunu yazma küstahlığını göstermiştir. Tarihinde kahraman yokluğundan başkalarının tarihlerinden çalıntı yapmayı cesaret değil aptallık olarak adlandırıyorum. Tarih çalmakla değiştirilemez. Çok şükürki herkesi kıskandıracak bir tarihimiz var. Benim üzüldüğüm ; biz Türkler kendimizi onlar kadar sevmiyoruz. Tarihimize sadece kötü yönleri ile bakılması yabancı özentisi kıskanç bir bakış açısıdır.

Ben senelerce Trablus’taki Turgut Reis Camiinde ibadet etme ve 33 şehidimizin bulunduğu Turgut Reis Türbesini ziyaret etme hatta zaman zaman tamir işlerini yapma zevkine nail oldum. Gene bu camiimize yakın bir Karamanlı camii var ki görmek gerek… Herkesin görmekten tad alacağı tarihi yerlerimiz bunlar… Yurtdışında iken insan milliyetine, bayrağına, tarihine daha çok sarılıyor. Yurtdışında bayrağını görüp gözlerindeki yaşı dökmeyen yada güçlükle tutan çok insanımı bilirim.

Bugün dünya geçmişine özlem duyan geleceğini göremeyen gelişmemiş radikal düşüncelerin peşine takılmaya başladı. Irkçı saldırılarla camileri mize, işyerlerimize, insanlarımıza akıl almaz eylemler yapıp, sözde sap kın ideolojilerini yaşattıklarını gösterme çabasındalar. Tarihten ders almamak büyük hatadır. Hala haçlı ordusu rüyası kurmak, hala emper yalist faşist yada utopik hayalci komünist ideolojilerin ardına sığınmak sadece ilerde yaşanacak hayal kırıklığı ve acıların ötesine geçemez.

Gelişen teknolojiye ve bugünkü yaşamın gerçeklerine uyum sağlayacak biçimde,  tarihimizin övünç ve ibret dolu sayfalarını yanımıza alıp bunun ışığında milliyetçiliğimize sımsıkı sarılarak birlik ve beraberlik  içinde ve muhteşem ay-yıldızlı bayrağımızın gölgesi altında geleceğe inançla yürümeliyiz. Unutamayalım ki BİZE BİZDEN BAŞKA DOST YOK.

Öncelikle çocuklarımız, nasılsa okula gidip eğitim alıyor diye, ailece verilecek örf ve adetlerimizide içeren milli eğitimi asla ihmal etmemeliyiz. Çocuklarımızın ailesinden alacağı eğitim ve terbiye, onların vatanını ve yurdunu seven değerli insanlar olmasının yolunu açacaktır.

Görsel sanatların milli eğitime katkısı nedir bir bakalım. Börü dizisi birkaç bölümlük tadını kaçırmadan, birazda fazlaca erken biten güzel bir yapımdı. Sonra sinema filmini görünce, zamanında bitmiş bir dizi olduğunu anladım. Sinema filmini görmeyenlere ısrarla öneririm, 15 Temmuz’u anlatan muazzam bir yapım. Yapımcı Alper Çağlar daha önce Dağ serisi ile ismini duyurmuştu. Şimdi ise merakla yeni tasarımı Göktürk Üçlemesi’ ni bekliyorum.  Çağlar, alanında uzman bir danışman kadrosuyla birlikte Türk tarihi ve mitolojisinden olay, karakter ve motiflerin temel olacağı filmlerin planlanmış vizyon tarihlerini de paylaştı. Üçlemenin birinci halkası İlk Göktürk‘ün 2019, ikinci film Kırk Göktürk‘ün 2022 ve serinin finali olan Son Göktürk‘ün 2025 yılında gösterime girmesini planlıyor. Bu tür kaliteli yapımların gençlerimizin milli eğitimlerine eğlenceli biçimde katkı vereceğine inanıyorum.

Diriliş Ertuğrul, yeni sezonda Diriliş Osman olarak devam edecek. Birçok konuda rekorlara imza atan Diriliş, 85 ülkede 25 dilde 3 milyar izleyiciye ulaşırken Arap coğrafyasında bulunan 200 milyon e-ticaret kullanıcısından, şapka, giysi, tespih, yüzük ve aksesuarları ile baklava, lokum ve Türk kahvesi talebi ilede ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Eğer, Orta Asya’daki ilk Türkleri anlatan Doğuş diye, tüm Osmanlı’ yı anlatan Osmanlı İmparatorluğu diye,  Kurtuluş Savaşımızı tüm detayı ile anlatan Yeniden Doğuş diye, Diriliş kalitesinde diziler yapılırsa harika olur.

Hiç eleştirilecek şey yok mu ? Olmaz olur mu ? Birazda Payitaht’ a saydıralım : Her ne kadar Sherlock Holmes türü bir polisiye dizi havasına girsede Payitaht iyi gidiyordu. Ama son bölümler öylesine gerçek tarihten uzaklaştı ki, son derece mantıksız bir bölümle sezon finali yaptı. Önce, tarihi kayıtlara göre,  2.Abdülhamid döneminde 1881’de ahırlarda, 1899’ da da Şale köşkünde yangın çıkmış, Yıldız Saray’ının bizzat kendisinde, üstelik tarihte yazılmamış bir isyandan dolayı hiçbir yangın çıkmamış. 2.si dizinin tüm karakterleri ( Abdülhamid dahil) sezon finalinde ya kurşunla yaralandı yada öldü, ya dumana maruz kalıp yangın ortasında bayıldı kaldı. Sırf reyting uğruna merakı arttırmak için uydurma senaryo ile tarihi gerçek karakterleri kullanmak ne kadar etik ?

Şimdi ben senaristin yeni sezona ne tür bir kurgu ile başlayacak merak ediyorum. Mesela cayır cayır yanan ahşap sarayın 2. Katında halının üzerinde baygın hünkarı bakalım kim kurtaracak ve o günün şartları ile henüz ortada görünmeyen tulumbacılar ( o günün itfaiyecileri) dışarıdaki isyancıları aşıp yangına nasıl müdahale edecek?

Tarihi filme tamam diyoruz ama tarihi değiştiren filmlerde gerçek karakterleri kullanmak yanlış. Ya doğrusunu yapın yada hayali karakterlerle kurmaca aksiyon filmleri yapın…

Sağlık ve esenlikle kalın.

Özkan Uluyazı mimar

 

 

 


Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort konyaaltı escort alanya escort manavgat escort didim escort kemer escort aksaray escort burdur escort kırklareli escort kastamonu escort adıyaman escort belek escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort kırıkkale escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort mersin escort fethiye escort