Mütercimlere bir dava da Muğla’da açıldı - Tamgun.netTamgun.net

9 Haziran 2021 - 10:36

Mütercimlere bir dava da Muğla’da açıldı

Mütercimlere bir dava da Muğla’da açıldı
Son Güncelleme :

10 Eylül 2020 - 20:40

120 views

Mütercimlere bir dava da Muğla’da açıldı

Katıldığı bir programda İmam Hatip mezunları için “Cinsi sapık sahtekâr ve ahlaksız” ifadelerini kullanan Erol Mütercimler hakkında Muğla Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Tüm yurtta olduğu gibi Erol Mütercimler’in imam hatipliler hakkında sarf ettiği haddi aşan ifadeler nedeniyle Muğla ÖNDER İmam Hatipliler Derneği yönetimi de suç duyurusunda bulundu. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak için toplanan bazı sivil toplum kuruluşları başkanları önce basın açıklaması gerçekleştirdiler. ÖNDER Muğla İmam Hatipliler Derneği Başkan Yardımcısı Oktay Tavas konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak imam hatipliler hakkında son dönemde yapılan aleyhte açıklamaların maksatlı olduğuna dikkat çekti. ÖNDER Muğla İl Başkanı Sefa Kara, Başkan Yardımcısı Oktay Tavas, CİHANNÜMA Muğla Temsilcisi Ahmet Turan Şahin, Muğla İHH Başkanı İsmail Çiftlikli, TÜGVA Muğla İl Başkanı İbrahim Ertaş, ENSAR VAKFI Muğla İl Başkanı ve aynı zamanda MUĞLA EĞİTİME DESTEK PLATFORMU BAŞKANI Sabahattin Akkır’ın yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi de basın açıklamasına destek için hazır bulundular.

“İmam hatip camiası on milyonlarca mezunu ve mensubu olan geniş bir ailedir” diyerek dernek adına açıklamayı okuyan ÖNDER Muğla İl Başkan Yardımcısı Oktay Tavas, “69 yıldır eğitim hayatına devam eden imam hatip okulları ülkemiz, milletimiz, için çok değerli alimler, mühendisler, doktorlar, edebiyatçı, siyasetçi ve devlet adamı yetiştirmiştir. Bugün çocuğun hem dini ilimler hem de fen bilimleri eğitimi alması günün gerektirdiği becerilerle donanması için ailelerin ve gençlerin tercihi imam hatip liseleri olmaktadır” dedi.

Oktay Tavas açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“İmam hatiplilere yöneltilen iftiralar ve mesnetsiz iddialar aşalayıcı küçük düşürücü ifadeler sadece bu camiayı değil Türkiye’yi 83 milyonluk ülkemizi birliğimizi ve dirliğimizi hedef almaktadır. Ayrıştırma ve kamplaşmayı körükleyen bilmelidirler ki, bu davranış ülkemize yönelik kötü emel sahiplerinin değirmene su taşımaktır.  Yapılan suç duyurusunun gereğinin yapılacağına, adaletin yerini bulacağına, bugünlerimizi ve yarınlarımızı hedefleyen bu tür davranışların cezasız kalmayacağına inanıyoruz.  Okullarımızdan mezun olmanın haklı gururunu taşıyan imam hatipliler bu toprakların mayası, harcı, irfanı olduğuna inanan iş adamı, bürokrat siyasetçi, akademisyen, esnaf, herkesi mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet ediyorum.”

Açıklamanın ardından Muğla Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Sefa Kara, dilekçesini Muğla Cumhuriyet Başsavcılığa teslim etti.